20.3.2016 Obrana Leningradu

20.dubna proběhla letošní první velká operace vzdušných sil Východní fronty. Neohrožené obránce Leningradu přijelo podpořit 7 statečných pilotů. První ranní operace začaly za dobrého počasí. Zataženo a bezvětří. Mraky nás kryly před palbou protiletadlových zbraní. Postupně ale začal sílit studený vítr. Piloti nasadili zimní doplňky (rukavice, čepice, lihoviny), panovala skvělá nálada a všichni se už nemohli dočkat prvních bojů. Nakonec to nevydrželi a pustili se do nepřítele dřív než byly naplánované první boje. Na to doplatil seržant Radek Navrátil, který dorazil později. Jeho pozdní příjezd ho dost vykolejil a tak nepodával své stabilní výkony. Několikrát byl sestřelen hned po začátku boje. Zachránil ho jeden vydařený bojový let. Nakonec se dělil o prní místo (původně si špatně spočítal log, ošidil se o jeden bod, a tak byl na místě bojů vyhlášen na druhém místě) s v průběhu boje na seržanta povýšeným Zbyňkem Majerem s volacím znakem ZBEK.

Po skončení bojových operací ukázal ZBEK, čeho je schopen. Během 1 letu taranoval čerstvě povýšeného Mladšího seržanta Pavla Hanáka st. do směrovky a za nedlouho potom totálně rozstřelili fokouše Radkovi Navrátilovi.

Na obranu Leningradu dorazil i nový pilot, čerstvě po ukončení pilotní školy, rudoarmějec Josef Kopecký. Po úpravě jeho stroje, kdy neměl nalepený smirek na náběžce (pomohli mechanici) byl hendikep odstraněn a začal sestřelovat protivníky.

Svobodník Pavel Hanák ml. po skvělém začátku trochu zvolnil. Zato v proviantní četě se vyznamenal. Skvěle naložené maso, na kterém si všichni piloti pochutnali a dodalo jim sílu do boje. Děkujeme proviantní rotě klanu Hanákům. Když to shrnu, skvělá nálada, hodně letů, málo killů. 

Tabulka výsledků při obraně Leningradu.

 

Hodnost
Pilot
Killi
Součet bodů
Kyjov 20.3
Kill
Ke stažení
Seržant Zbyněk Majer 1 52 52 1 Diplom
Seržant Radek Navrátil 1 52 52 1 Diplom
Mladší seržant Pavel Hanák st. 2 40 40 2 Diplom
Mladší seržant Robert Ondříšek 0 37 37 0 Diplom
Svobodník Petr Vejmola 1 35 35 1 Diplom
Svobodník Pavel Hanák ml. 0 23 23 0 Diplom
Rudoarmějec Josef Kopecký 2 21 21 2 Diplom